Muay Thai


Muay Thai je bojový šport pochádzajúci z Thajska. Tento bojový šport je známy aj ako umenie ôsmich končatín, pretože v zápase sa využívajú údery päsťami, údery lakťami, kopy nohou a kolená. Má pôvod vo vojenskom výcviku, ktorý Thajská armáda vykonáva už niekoľko storočí, pretože tento bojový štýl vznikol vo vojnách v boji muža proti mužovi. Jeho bohatá kultúra a tradície, vychádzajú z budhizmu a animizmu.

 

Muay Thai je jedným z podobných bojových športov, ktoré vznikli v Juhovýchodnej Ázii. V Thajsku je tento štýl boja známy ako Muay Thai, v Barme je to letwei, v Kambodži Pradal Serey, v Laose Muay Lao a v Malajzii Tomoi. Prvé zmienky o tomto bojovom štýle pochádzajú z 13. stor. V minulosti existovali pomerne časté vojny medzi vtedy existujúcimi ríšami Juhovýchodnej Ázie. V 13. storočí sa v boji používali najmä ľahké sečné zbrane. Keď vojak v boji stratil svoju zbraň, využil na svoju obranu údery, kopy, škrtenie, alebo iné obdobné techniky. Postupne bol do vojenského výcviku pridaný aj tréning boja bez zbrane, ktorého hlavným cieľom bola účinnosť v reálnom boji. V čase mieru vojaci trénovali svoje schopnosti aj naďalej a v kondícii sa udržvali vzájomnými zápasmi. Tie získali veľkú obľubu u obyvateľov a stali sa tradíciou. Pôvodne sa bojovalo bez rukavíc, či inej ochrany. Bojovníci si bandážovali päste povrazmi, nebojovalo sa v ringu, obvykle nebol prítomný rozhodca a boj trval, až kým jeden z bojovníkov nebol absolútnym víťazom. Popularita týchto zápasov trvala niekoľko storočí, postupne sa zavádzali pravidlá boja a napokon v roku 1921 dostal Thajský box športovú podobu. Začalo sa zápasiť v ringu, na zápas dohliadajú rozhodcovia, určili sa povolené a zakázané techniky a bojovníci používajú boxerské rukavice a ďalšie ochranné prostriedky. V 20. storočí bolo v Thajsku postavených niekoľko štadiónov určených na zápasy v Thajskom boxe, najznámejšie z nich sú Lumpinee, Radjadamnoern, Siam Omnoi, Channel 7 Stadium, One Songchai Stadium.

 

Pravidlá, hodnotenie zápasov v Muay Thai a z čoho pozostáva:

Pri samotných zápasoch sa hodnotí celková prevaha súpera, technická prevaha a tvrdosť prevedených techník. Najviac hodnotené sú takzvané "thajské techniky" - kopy na trup, kolená, klinč, podmety a strhy. 

Muay Thai sa rozdeľuje na zápasy s dĺžkou 3 x 3 minúty a 5 x 3 minúty. Bojuje sa v ringu o rozmeroch 6 x 6 metrov a počas zápasov sa hraje tradičná rituálna thajská hudba. 

 

1. Wai Khru a Ram Muay - rituálny tanec, ktorý vyjadruje úctu a vďaku trénerom, rodine, súperovi, divákom.

giant gym

 

2. Kopy do trupu - oblúkový kop na trup, je v Thajsku nazývaný "kráľovský kop", a je to jedna z najviac hodnotených techník

giant gym

 

3. Kopy do nôh - takzvané "rozkopávanie nôh" slúžia na spomalenie súpera, prípadne na úplne vyradenie z boja. Táto technika patrí k najmenej hodnoteným.

giant gym

 

4. Kolená - sa často používajú z blízka, kde súpera zasiahneme priamo alebo zo strany - je to jedna z najviac hodnotených techník

giant gym

 

5. Údery - používajú sa všetky povolené údery rukavicou - je to jedna z najmenej hodnotených techník, pokiaľ súpera neprivedieme do počítania alebo mu dáme "knock out"

giant gym

 

6. Lakte - používanie lakťov počas zápasu môže byť veľmi silnou a účinnou zbraňou, paradoxne je to technika, ktorá je jednou z najmenej hodnotených, pokiaľ súpera neprivedieme do počítania alebo mu dáme "knock out", prípadne spôsobíme tržnú ranu, s ktorou už súper nemôže pokračovať.

giant gym

 

7. Podmet - v zápase môžeme robiť aj podmet, kedy podkopávame súperovi nohu tak, aby spadol, prípadne, aby sme si vylepšili útočnú pozíciu. Môžeme tak robiť, aj keď zachytíme súperovi nohu - tieto techniky sú jedny z najviac hodnotených.

giant gym

 

8. Klinč - súboj na blízko, kedy môžeme používať lakte, kolená, kopy, údery, podmety, strhy. Tento štýl boja je veľmi vysiľujúci, ale v Muay Thai jednou z najlepšie hodnotených techník.

giant gym

 

9. Rešpekt a úcta súperovi po zápase - v Muay Thai sa nikdy nezabúda úctu a rešpekt pred a po zápase.

giant gym

 

 

 

 

ŠPIČKA SVETOVÉHO MUAY THAI

 

Rudolf "Ronin" Ďurica

giant gym

 

Vladimír "Dracula" Moravčík

giant gym

 

Jozef Molnár "Joseph Pumpanmuang"

giant gym

 

Nong-O Gaiyanghadao

giant gym

 

Saenchai PK Saenchai Muay Thai Gym

giant gym

 

Sam-A Gaiyanghadao

giant gym

 

Petboonchu FA Group

giant gym

 

Pakorn PK Saenchai Muay Thai Gym

giant gym

 

Kongsak Sitboonmee

giant gym

 

Sak Kaopon Lek

giant gym

 

Anuwat Kaewsamrit

giant gym

 

Samkor Kiatmontep

giant gym

 

Bovy Sor Udomson

giant gym

 

Saiyok Pumpanmuang

giant gym

 

Pornsanae Sitmonchai

giant gym

 

Yodwicha Banchamek

giant gym

 

Yodsanklai Fairtex

giant gym

 

Kem Sitsongpeenong

giant gym

 

Buakaw Banchamek

giant gym

 

Somrak Kamsing

giant gym

 

Samarat Payakaroon

giant gym

 

Sangtiennoi Sor Rungroj "The Deadly Kisser"

giant gym

 

Ramon "The Diamond" Dekkers

giant gym